Zakres działań GKRPA oraz skład Komisji
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagnańsku ul. Turystyczna 86 26-050 Zagnańsk
tel.: 41 389 79 90 mail: sekretariat@cuszagnansk.pl
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagnańsku to grupa osób podejmująca się współpracy celem udzielenia pomocy osobom i rodzinom doświadczającym problemu uzależnienia.
Główne zadania realizowane przez GKRPA to:
- Opiniowanie pozwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w punktach sprzedaży na terenie naszej gminy.
- Działalność profilaktyczna.
- Motywowanie osób nadużywających alkoholu do zaprzestania picia bądź też podjęcia leczenia. Spożywanie napojów alkoholowych stanowi duży problem w naszej społeczności. Alkohol jest przyczyną bardzo wielu chorób, wypadków, przemocy i zaniedbań w rodzinie i gospodarstwie.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych została powołana Zarządzeniem Wójta Gminy Zagnańsk i działa w oparciu o Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, który jest zatwierdzany przez Radę Gminy.
Zgodnie z Programem profilaktyki, członkowie Komisji pracują podczas Posiedzeń oraz w zespołach tematycznych w składzie:
- Agata Sykulska – Przewodniczący GKRPA
- Renata Pisiakowska - Członek
- Jadwiga Dziedzic - Członek
- Elżbieta Korus - Członek
- Henryk Kowalczyk – Członek
- Edyta Mazurkiewicz - Członek
- Joanna Woźniak - Krześ – Członek
Terminy posiedzeń Komisji ustalane są na początku każdego roku na rok bieżący.
Ponadto w Centrum Usług Społecznych w Zagnańsku odbywają się dyżury informacyjno-konsultacyjne pełnione przez:
Rodzaj dyżuru | Data | Godzina |
Pomoc psychologiczna | dwa razy w miesiącu | 13.00-17.00 (poprzez zapis telefoniczny lub osobisty na konkretny termin) |
Specjalista terapii uzależnień | dwa razy w miesiącu | 15.30-18.30 (poprzez zapis telefoniczny lub osobisty na konkretny termin) |
Pomoc prawna | dwa razy w miesiącu | (poprzez zapis telefoniczny lub osobisty na konkretny termin) |
Członkowie Komisji pracują w zespołach tematycznych tj.:
- zespół do spraw pomiarów i kontroli, do zadań którego należą: oględziny i pomiar miejsc usytuowania punktów sprzedaży alkoholu, opiniowanie wniosków punktów ubiegających się o koncesje w oparciu o przepisy prawa, przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń w punktach sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych;
- zespół do spraw profilaktyki, zajmujący się m.in. koordynacją realizacji podjętych działań profilaktycznych, w tym pogadanki, prelekcje w placówkach oświatowych i świetlicach, przy współpracy ze specjalistami i instytucjami w ramach harmonogramu zadań Programu na bieżący rok, rozpowszechnianiem materiałów profilaktycznych i informacyjnych o działalności Komisji, inicjowaniem zakupu materiałów profilaktycznych, merytorycznych książek i czasopism, itp.; opiniowaniem ofert programowych stowarzyszeń, fundacji, instytucji i osób fizycznych, które starają się o dofinansowanie z gminnego programu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi oraz przeciwdziałania narkomanii; analizą pod kątem merytorycznym programów profilaktycznych finansowanych z gminnego programu profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi oraz przeciwdziałania narkomanii; ewaluacją podjętych działań i programów profilaktyki;
- zespół do spraw motywowania do leczenia , do zadań którego należą:
rozmowy motywacyjno-interwencyjne z osobami, co do których zachodzi podejrzenie nadużywania alkoholu; wskazywanie sposobów i miejsc, w których można podjąć terapię; kierowanie na badania do biegłych sądowych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia; kierowanie do sądu wniosków o poddanie leczeniu w przypadku gdy osoba, spełnia przesłanki wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi odmawia podjęcia leczenia odwykowego; pomoc osobom współuzależnionym (członkom rodziny osoby uzależnionej) poprzez rozmowy motywacyjne, jak również wskazanie miejsca do podjęcia terapii.
W Centrum Usług Społecznych w Zagnańsku czynny jest Punkt Konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym, członków ich rodzin, innych osób potrzebujących wsparcia psychologa, pomocy prawnej.
Porady psychologa pomagają wielu osobom w radzeniu sobie z problemami dnia codziennego jak i w podejmowaniu trudnych dla nich decyzji. Osoby mające trudność z zachowaniem trzeźwości mogą również bezpłatnie korzystać z konsultacji ze specjalistą terapii uzależnień.
Komisja każdego roku dofinansowuje działalność organizacji pozarządowych działających na rzecz profilaktyki i sportu z elementami profilaktyki oraz wspiera działania profilaktyczne prowadzone przez szkoły, przedszkola, ośrodek kultury, stowarzyszenia, a także parafie.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 oraz art. 18 ust. 3a i 8 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi do zadań Komisji należy w szczególności:
- Inicjowanie działań w zakresie:
a. zwiększania dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,
b. udzielania rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,
c. prowadzenia profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży,
d. wspomagania działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych; - Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art.13(1) i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
- Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
- Opiniowanie wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży:
a. w sprawie określenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży na terenie gminy,
b. w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie gminy. - Kontrolowanie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Realizując w/w zadania Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagnańsku:
- Kieruje na badanie przez biegłego na wniosek lub z urzędu osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny - w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
- Kieruje do sądu wnioski o wszczęcie postępowania w sprawie orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu, który w oparciu o opinię 2 biegłych zobowiązuje osobę uzależnioną do leczenia odwykowego. Postanowienie jest wykonywalne przez 2 lata od czasu jego wydania. Sąd w postanowieniu wskazuje czy ma to być leczenie stacjonarne, czy ambulatoryjne oraz czy nad wykonaniem postanowienia ma czuwać kurator sądowy.
Należy pamiętać, że osoby uzależnione od alkoholu ponoszą odpowiedzialność za swoje, niezgodne z prawem postępowanie.
Podstawowym celem terapii uzależnienia od alkoholu jest uzyskanie poprawy zdrowia pacjenta i jego postępowania. Oczekiwanym efektem terapii uzależnienia od alkoholu jest trwałe zatrzymanie spożywania alkoholu, uzyskanie świadomości choroby, uzyskanie wglądu w mechanizmy choroby, dzięki któremu osoba uzależniona może nauczyć się unikania powrotu do picia w przyszłości.
Do pobrania: