Centrum Usług Społecznych w Zagnańsku

Kampania „Przeciw pijanym kierowcom”

Gmina Zagnańsk przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii "Przeciw pijanym kierowcom".

Celem kampanii jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców i zachęcenie do reagowania na przypadki jazdy pod wpływem alkoholu. Świadkowie takich sytuacji poprzez właściwe reakcje mogą zapobiec wielu tragediom powodowanym przez pijanych kierowców. Praca nad modelowaniem właściwych postaw to jedno z ważnych zadań profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Piłeś? Upewnij się, że możesz prowadzić! Nie wsiadaj za kierownicę, jeśli nie jesteś przekonany o swojej trzeźwości. Ryzyko jest bardzo duże. Zawartość alkoholu w organizmie można sprawdzić na każdym komisariacie policji. W sklepach i na stacjach benzynowych można kupić alkotest.

Jak działa alkohol?

0,2-0,5‰  - upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zaburzenia równowagi, euforia.
0,5-0,7 ‰    - zaburzenia sprawności ruchowej, pobudliwość, obniżenie samokontroli, błędna ocena własnych możliwości.   
0,7-2,0 ‰   - zaburzenia równowagi, spadek sprawności intelektualnej, opóźnienie czasu reakcji, wzrost ciśnienia krwi.
2,0-3,0 ‰  -  zaburzenia mowy, przewracanie się, wzmożona senność, obniżenie zdolności do kontroli własnych zachowań.

Piłeś Nie prowadź! Wypiłeś z kolegami piwo? Ktoś namawia Cię, by pojechać do sklepu, bo czegoś Wam zabrakło? Nie ryzykuj! Nawet jeśli do pokonania jest niewielki dystans, możesz wiele stracić! Sporo kierowców popełnia ten błąd. Wydaje im się, że po jednym czy dwóch piwach można wsiąść za kierownicę. Często tłumaczą sobie: „To blisko”, „Doskonale znam trasę”, „Przecież nic się nie stanie”. TO NIEPRAWDA! Alkohol upośledza zdolność prowadzenia. Nie ryzykuj! Możesz zniszczyć życie sobie i innym.

Po alkoholu jesteś kiepskim kierowcą. Badania dowiodły, że nawet znikoma ilość alkoholu we krwi obniża sprawność ruchową kierowcy. Znacząco pogarsza się też widzenie. Testy przeprowadzone na symulatorach wykazały, że każdorazowe podniesienie poziomu alkoholu we krwi o zaledwie 0,1 ‰ obniża sprawność ruchową aż o ponad procent. Przy stężeniu alkoholu na poziomie ok. 0,5 ‰ oko znacznie gorzej adaptuje się do światła. Mocno ogranicza się pole widzenia- szybkość dostrzegania przedmiotów i osób na skraju pola spada aż o połowę! To oznacza, że kierowca może nie dostrzec np. rowerzysty, który prawidłowo wjeżdża na przejazd. Jazda po alkoholu to śmiertelne niebezpieczeństwo!